Message from the Dean

Events

Please view the Virtual Celebrations page for information about our virtual events and department activities celebrating this year’s graduating class, or visit the 2021 Graduation Celebration main page.

Stories

Graduate Listing

The students listed below have been awarded degrees by the Senate of Carleton University in October 2021.

Please click here for a list of medals and awards winners.

Doctoral Graduates

Basim Al Tlua Mechanical Engineering
Gary Scott Bishop Aerospace Engineering
Hossein Mohamad Chahrour Electrical and Computer Engineering
Fereshteh Fakhar Firouzeh Electrical and Computer Engineering
Zahra Jahedi Electrical and Computer Engineering
Jing Jin Electrical and Computer Engineering
Khoa Tran Duy Nguyen Electrical and Computer Engineering
Hamish Pope Civil Engineering
Jesse Joseph Donald Rafeiro Architecture
Soroush Sheikhpour Kourabbaslou Electrical and Computer Engineering
Ian Showalter Electrical and Computer Engineering
Symon George Allan Stowe Biomedical Engineering

Masters Graduates

Master of Applied Science

Zeynab Adibifard Electrical and Computer Engineering
Norah Mohammed AlJurbua Human-Computer Interaction
Maryam Al labbad Aerospace Engineering
Amir Hossein Aman Zadeh Civil Engineering
Oprite Nimisoere-Huchinson Bobmanuel Civil Engineering
Olivier Courchesne Electrical and Computer Engineering
Joel Stephen Demetre Electrical and Computer Engineering
Abdurrazag Elaskri Aerospace Engineering
Parichehreh Firoozi Shahmirzadi Electrical and Computer Engineering
Bruno Gamero Electrical and Computer Engineering
Victor Emmanuel Liete Gasparetto Mechanical Engineering
Elyse Kathryn Hamp Civil Engineering
Arvin Hashemi Mehr Mechanical Engineering
Osama Javaid Electrical and Computer Engineering
Jaydip Dineshbhai Kathrotiya Electrical and Computer Engineering
Hasti Khiabani Mechanical Engineering
Ye Lim Kim Human-Computer Interaction
Brendan Joseph Korba Electrical and Computer Engineering
Kayla Jean Lewry Sustainable Energy
Jianyu Liu Mechanical Engineering
Weihao Liu Civil Engineering
Daniel Durando Lowcay Civil Engineering
Kevan Keegan MacKay Electrical and Computer Engineering
Zachary Robert Milani Mechanical Engineering
Jason Miller Electrical and Computer Engineering
Andrew W. Oddy Mechanical Engineering
Ariane Parisien Biomedical Engineering
William Paul Parsons Aerospace Engineering
Lourd Arun Raj Aerospace Engineering
Aisha Samara Robinson Electrical and Computer Engineering
Yehia Ashraf Yehia Salama Aerospace Engineering
Joe Frederick Samuel Electrical and Computer Engineering
Natalie Jeanne Smith Civil Engineering
Shane Steinberg Biomedical Engineering
Ville Tuovi Tiukuvaara Electrical and Computer Engineering
Zijun Xiong Civil Engineering
Anne Young Electrical and Computer Engineering
Alla Vitalevna Zakurdaeva Technology Innovation Management
Mohamed Elsayed Gaber Ali Zalat Electrical and Computer Engineering

Master of Architectural Studies

Amanda Lapointe

Master of Architecture

Pouria Amidi
Charles-Étienne Déry
Ben Hayward

Master of Design

Maryam Attef Industrial Design
Carla June Ayukawa Industrial Design
Kayla Daigle Industrial Design
Samantha Paige Schneider Industrial Design
Eric James Wolfe Industrial Design

Master of Engineering

Olatunde Jeremiah Abiola Aerospace
Nael Sulaiman Abu-alim Technology Innovation Management
Abir Ahmed Electrical and Computer
Ahmad Abdul Hamid Mahmoud Amarneh Technology Innovation Management
Kafayat Oluwadamilola Balogun Technology Innovation Management
Nina Linda Therese Bigras Infrastructure Protection and International Security
Sonika Budanur Shivaramu Civil
Nivetha Chandran Civil
Soummyo Priyo Chattopadhyay Electrical and Computer
Rohan Bharatkumar Chokshi Civil
Rushi Dineshbhai Dalwadi Civil
Ikechukwu John Ejiogu Aerospace
Devanshi Mohitbhai Gandhi Environmental
Janna Golzari Civil
Vijaya sri Bhargavi Gottapu Technology Innovation Management
Nicholas Jean-Francois Goulet Technology Innovation Management
Vincent J. Guihan Technology Innovation Management
Sameh Abdelfattah Ibrahim Electrical and Computer
Mohamed Ayman Jaber Technology Innovation Management
Pallav Pravinkumar Kanani Civil
Sunith Kumar Reddy Katrevpally Civil
Naga Samhitha Kongara Civil
Gurashish Singh Mander Civil
Siddardha Mayakuntla Electrical and Computer
Shehzore Ali Memon Technology Innovation Management
Pragna Mysore Umashankar Environmental
Badusha Nadakalathil Civil
Samaneh Nikpoor Technology Innovation Management
Neel Yogeshkumar Parekh Civil
Dishaben Suryakant Patel Aerospace
Harsh Sanjivkumar Patel Civil
Maharshi Sharadbhai Patel Civil
Praharshkumar Pankajkumar Patel Civil
Priyanshi Sureshbhai Patel Environmental
Thejprabhath Rayasam Electrical and Computer
Aishwarya Sai Kumar Civil
Deep Ashokkumar Shah Environmental
Foram Pragneshkumar Shah Environmental
Abiola Smith Technology Innovation Management
Jugal Jayesh Solanki Civil
Nupur Suthar Environmental
Bhargavkumar Hareshbhai Tailor Civil

Master of Information Technology

Alexis Adolfo Amezaga Hechavarria Digital Media
Alireza Hosseini Vasoukolaei Network Technology
Stanislav Kyian Digital Media
Hantao Liu Network Technology
Ramy Maarouf Network Technology
Elaheh Samimi Digital Media
Jinay Gautamkumar Shah Digital Media
Dengpan Wang Network Technology

Undergraduate A to Z

Bachelor of Engineering Omar Taher Mahmoud Abdel Karim
Bachelor of Engineering Khaled Monzer Abou Shaban
Bachelor of Engineering Basil Emad Abu Jazar
Bachelor of Information Technology Iman Adburahman
Bachelor of Engineering Chidera Adiole
Bachelor of Engineering Dena Al-Rubaye
Bachelor of Engineering Ahmed Maad Abda Al-Shamii
Bachelor of Architectural Studies Salman Al-Shawaf
Bachelor of Engineering Olivia Alison Arscott
Bachelor of Engineering Trevor Bivi
Bachelor of Engineering Joseph Salvatore Dorkhom Bondi
Bachelor of Information Technology Zeina Fawzy Bukhari
Bachelor of Engineering Marcus Asensi Carrington
Bachelor of Engineering Brannon Melvin Chan
Bachelor of Engineering Chido Danielle Stephanie Chitengu
Bachelor of Engineering Nicholas Claypole
Bachelor of Engineering Timothy Peter De Kroon
Bachelor of Engineering Mostafa Elsayed
Bachelor of Architectural Studies Maria Alejandra Fajardo Naranjo
Bachelor of Information Technology Chelsea Guindon
Bachelor of Information Technology Max David Hanson
Bachelor of Engineering Michelle Hatfield
Bachelor of Engineering Riley Fredrick Hebbes
Bachelor of Engineering Manar Helal
Bachelor of Engineering Paul Hewson
Bachelor of Engineering Taite Philip Hopkins
Bachelor of Engineering Timothy Houseman
Bachelor of Engineering Chinonyerem Joshua Ikeobi
Bachelor of Engineering Raphael Kabuuri
Bachelor of Engineering Omar Rami Kawar
Bachelor of Engineering Sameer Khan
Bachelor of Engineering Rene Le Sage Kuzo
Bachelor of Information Technology Eric Michael Lacey
Bachelor of Engineering Sean Cameron MacDonald
Bachelor of Engineering Lean Harvey Liggayu Manlapaz
Bachelor of Engineering Justin Jameel Mohammed
Bachelor of Engineering Kian Molani
Bachelor of Engineering Dixon Walker Murphy
Bachelor of Engineering Olufemi Oluyomi Obiri
Bachelor of Engineering Oluwatamilore E. Odunlami
Bachelor of Engineering Izunna Isaac Otiji With High Distinction
Bachelor of Engineering Mohammed Osama Rabie
Bachelor of Engineering Rami Shaklab With High Distinction
Bachelor of Information Technology Seth Thomson
Bachelor of Information Technology Alexis Dawn Tiessen
Bachelor of Engineering Christine Irene Traher
Bachelor of Industrial Design Imasha Naomi Walatara
Bachelor of Engineering Christopher JiaJun Wang With High Distinction
Bachelor of Engineering Li-Ming Wang With High Distinction
Bachelor of Industrial Design Xinyu Wang
Bachelor of Industrial Design Rodney Macmullin Wright With Distinction
Bachelor of Engineering Jiajie Xie
Bachelor of Engineering Simon Yacoub
Bachelor of Engineering Shunyao Yang
Bachelor of Engineering Endriase Hailegebrele Yetbark
Bachelor of Engineering Maxim Zakirov
Bachelor of Engineering Samantha Linette Zammit
Bachelor of Engineering Luyang Zhao