Here are your Service Excellence Nominees for 2014

Individual Nominees

Allie Davidson
Andrea McIntyre
Andrew Yuill
Barb Truscott
Blazenka Power
Chad McKenzie
Charlie Nielsen
Christopher Smelser
Claire MacArthur
Darlene Gilson
David W. O. Rogers
Deepjot Gakhar
Di Wu
Diane Trenouth
Elizabeth DiSabato
Erenia Hernández Oliver
Etelle Bourassa
Jason Anderson
Jenna Noseworthy
Jennifer McCarthy
Jessica DeVries

Kelly Callan
Kelly Parkinson
Kevin Bowrin
Kristin Bright
Laura Thomas
Laura Barrow
Laurie Jaeger
Leonardo Solano
Lynn Murphy
Maria Walt
Maristela Petrovic-Dzerdz
Mark Valcour
Marlene Brancato
Mary Choueiri
Michelle Mozley
Nagui Mikhail
Nancy Asante
Nancy Delcellier
Pat Kalyniak
Patrick Lyons
Payal Chadha
Peggie Mellor
Ram Achar
Renee Lortie
Sabrina Higgins
Samah Sabra
Sandra Nelson
Scott Bruce
Sean Follows
Sharon Kennedy
Shawn Hayley
Sheila Thayer
Sheilagh Irwin
Stacy Douglas
Stephanie Mulville
Stephanie Wagar
Sue Brady
Susan Burhoe
Trish O’Flaherty
Tyler Ross
Yvonne Langen
Ziyad Muslat

Service Excellence by a Team

Department of French Administrators Marie-Eve Couture, Mireille Fournier
 AdvisingUnit, Student Academic Success Centre Kelly Dumas, Dotty Nwakanma, Anna Russell Mercier, Katie McCarlie, Nikki Mayville, Melissa Staddon, Rebecca Windover, Alyson Green, Caitlin MacGregor, Dave Taylor, Erin Currie, Jennifer McCarthy, Jade Brayman
BDM – Banner Document Management Project ImplementationTeam Jackie Carberry, Janice O’Farrell, Anshul Singh, Petr Srna, Jen Sugar, Brian Gilliam, Joseph Nelson, Joanne Bree, Wayne McGee, Christina Noja, Glendy Wong, Dan Begin, Elizabeth Bruce, Lisa Chow, Jerrett Clarke, Karla Creech, Rebecca Hoskins, Sarah Mohamed, Lisa Ralph, Erika Strathearn, Jeff Weiser, Anne Young
Carleton University Research Office Research Facilitators Andrea Lawrance, Barbara Francis, Catherine Stafford, Cathy Edwards, Darlene Gilson, Heloise Emdon, Kyla Reid
CCS Service Desk Steve Skerlak, Wade Vienneau, Alan Kimmel, Andrew Yuill,Jaime Garcia, Clemente Juan, Lloyd Barry
CourseLeaf Implementation Project Team Diana Nadel, Joseph Nelson, Joanne Bree, Vicki Haydon, Glendy Wong, Jessica DeVries, Phay Mui, Julia Piatigorskaia-Teplit, Amy Resmer, Sandra Bauer, Anne-Marie Lepine, Dan Begin, Lisa Chow, Kelly Lauzon, Lisa Ralph, Vicki Saveland
CMS Web Services Team Andrew Riddles, Rina Al-Haddadin
 Department of Mathematics and Statistics – Administrative Staff Patrick Farrell, Kevin Crosby, Tracie Barkley, Lana Graham, Ken Small, Cate Palmer
Institute of European, Russian and Eurasian Studies Faculty & Staff
Events Office Sally Babson, Richelle Kenn
FMP Construction Services  Mike Graham Jared Steebakers Herb Ballantyne, Dave Keighley, Leanne Wilson, Ray Dufresne
Giving Tuesday 2014 Ruby Misra, Pia Chin, Lisa Bullock, Mary Kange, Rachel Tannahill, Amy Ramnarine, Chris Cline, Christian Robillard, Amarpreet Vaid, Kylie Patrick
Human Resources Labour Relations Team Lisetta Chalupiak, Colleen Boucher, Lisa Hughes
 Learning in Retirement Katherine Waitschat, Sarah Anne Szabototh
Neuroscience Administrators Diane Trenouth, Heather Martel
Office of the Vice-Provost and Associate Vice-President (Academic) Quality Assurance Team Jessica DeVries, Vicki Haydon, Lorraine Anderson, Meredith Warner, Cassandra Larose, Trecia James, Alicia Ott, Ann Clarke-Okah, Andy Thompson,
School of Canadian Studies Administrators  Lori Dearman, Cathy Schmueck
Sprott Business Career Management Centre Gilles LeBlanc, Dotti MacNeil, Alanna Allen, Katie LeBlanc, Grace Valentine
Systems and Computer Engineering Administrators  Darlene Hebert, Jessie Cartwright, Jenna Noseworthy, Jennifer Poll
Teaching and Learning Services Event Organization Sheilagh Irwin, Kalisa Valenzuela, Christina Atallah, Katherine Gardner
Train the Trainer Team  Samah Sabra, Morgan Rooney, Andrew Barrett, Julie Gregory
Convocation Working Committee
Katharine Kelly, Priya Kumar, MaryAnne Pomainville, Sandra Slater, Sally Babson, Richelle Kenn, Maria McClintock, Chris Strangemore, Jesse Plunkett, Lisa Ralph, Rebecca Hoskins, Anne Young, Amy Fraser, Jeff Wieser, Karla Creech, Melany Morrison, Joanne Bree, Maureen Varette, Christina Noja, Pamela Poulson, Mark Savenkoff

Service Excellence for Innovation

The Student Registration Planning Tool Anne-Marie Lepine, Mary Au, James Moretton, Kelly Lauzon, Dan Begin, Maureen Varette, Lyly Vuu, Gerry Rondot, Amanda Bennett
FPA Website Development Strategy Leo Solano
Gaming Lab, CU Discovery Centre, with Computing Support Robert Smith, Jaime Garcia-Zamorano, Alan Steele, Andrew Yuill, Steve Skerlak, David Sharp
Carleton University’s first ever Massive Open Online Course (MOOC) Dragana Polovina-Vukovic, Haidee Thanda, Christina Atallah, Ziyad Muslat, Kirk Davies, Patrick Lyons, Lisa Ralph, Erika Strathearn, James Morreton, Laura Wilson, Julia Piatigorskaia-Teplit, Jeff Cohen, Nestor Querido, Joanne Sonley, Blair Aronovitch, Natalie Mesnic, Larry McCloskey, Bruce Hamm, Boris Vukovic
Thrive Week Committee Jennifer Elliot,t Marta Wein, Holly Gilroy, Lin Moody, Janice O’Farrell, Maria McClintock, Mark Hargreaves, Natalie Allan, Sarah Adams-Aston, Sylvie Fournel, Vicki Boman, Kim Hellemans, Folarin Odunayo, Maddy Porter, Christina Muehlberger, Kerry Burke, Ekaterina Totina